Wady postawy to szerokie pojęcie obejmujące różnorodne dysfunkcje w układzie kostno-stawowym, mięśniowym i nerwowym, prowadzące do zaburzeń prawidłowej postawy ciała. Zaliczamy do nich zaburzenia postawy związane z nieprawidłowym ustawieniem kręgosłupa i miednicy, objawiającym się wysunięciem głowy do przodu, zgarbioną sylwetką czy nadmiernie wypiętym brzuchem dziecka. Inna powszechnie występującą wadą jest nieprawidłowe ustawienie kolan ( np. kolana koślawe) lub stóp (stopy płasko-koślawe). Często rozpoznawaną przez lekarzy wadą jest postawa skoliotyczna, charakteryzująca się asymetrycznym ustawieniem łopatek oraz kątów talii.
Wyniki badań przesiewowych prowadzonych zarówno w przedszkolach, szkołach jak i w naszej jednostce wykazują jednoznacznie wzrastającą liczbę dzieci z zaburzeniami kontroli ciała. Przyczyn jest wiele: ograniczona ilość ruchu, nieprawidłowe nawyki ruchowe, brak troski o prawidłową postawę ciała przy biurku, w kinie czy w czasie jazdy samochodem. Duże znaczenie ma także historia dziecka, bowiem wszelkie zaburzenia rozwojowe w pierwszych tygodniach i miesiącach życia, takie jak: opóźniony rozwój, asymetria ciała, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, kręcz szyi czy podejrzenie dysplazji stawu biodrowego, mogą decydować o rozwoju wady postawy w późniejszym wieku. Każde dziecko z wadą postawy powinno być objęte specjalistyczną opieką lekarską i fizjoterapeutyczną, gdyż wczesne rozpoznanie i podjęcie terapii pozwala w wielu przypadkach na zniwelowanie wady i zapobiega wtórnym skutkom. A jest ich naprawdę wiele…
Nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa i słaba siła mięśni tułowia zapewniających kontrolę ciała w przestrzeni decydują o ograniczeniu ogólnej sprawności dziecka (trudności podczas biegania, skakania, ćwiczeń, zabaw wymagających utrzymanie równowagi i kontaktu z rówieśnikami). Mogą także prowadzić do opóźnienia rozwoju czynności manualnych, takich jak: rysowanie, pisanie czy wycinanie. Zaburzenia kontroli prawidłowej postawy ciała często stają się źródłem wad wymowy i nieprawidłowego zgryzu! Nieleczone wady postawy prowadzą do poważnych dysfunkcji także w późniejszym życiu. Bóle kręgosłupa i stawów, dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe, skoliozy… to wynik zaniedbanych wad postawy z okresu dzieciństwa. Możemy ich uniknąć naprawdę niewielkim kosztem. Wystarczy tylko trochę czasu, wysiłku i dobrych chęci każdego dnia…